wtorek, 17 grudnia 2013

Jules Rimet

 hun2242a
Jules Rimet – francuski działacz sportowy, twórca idei piłkarskich mistrzostw świata, tak w bardzo dużym skrócie przedstawiany jest Rimet w encyklopediach – człowiek, który zapoczątkował imprezę piłkarską, która traw do dziś czyli mistrzostwa świta w piłce nożnej. Jules Rimet urodził się w 1873 roku w małej wiosce na wschodzie Francji o nazwie Theuley-les-Lavoncourt. To właśnie on ufundował pierwszy puchar świata, który w 1946 roku został nazwany jego imieniem. Jak można przeczytać Rimet zyskał przydomek „Ojca mistrzostw świata w piłce nożne”. W latach 1921-1954 był przewodniczącym FIFA, a w 1954 – po odejściu ze stanowiska – został honorowym przewodniczącym tej organizacji. Był także przewodniczącym francuskiego Narodowego Komitetu Sportu w latach 1932-1947 oraz założycielem klubu piłkarskiego Red Star Saint-Ouen. Jak wspomina jego wnuk – Rimet był idealistą i humanistą. Wierzył, że profesjonalna piłka nożna może zjednoczyć ludzi i wydobyć z nich pozytywne emocje. W swoim klubie Red Star Saint-Ouen widział miejsce dla każdego bez względu na status społeczny. Statuetka Nike, którą ufundował przypłynęła razem z nim do Urugwaju w 1930 roku parowcem. Mało kto wie, że Rimet nosił w tym czasie statuetkę we własnej torbie, później zaś statuetka przechodziła w ręce zwycięzców. Syn biednego sklepikarza, który przeniósł się do Paryża w wieku 8 lat wraz z rodziną, zapoczątkował w Urugwaju pierwsze mistrzostwa, które okazały się wielkim sukcesem. Młody Jules w 1897 roku uczończył studia prawnicze i założył jak już wiemy klub Red Star Saint-Ouen. Jednak w tym czasie reputacja futbolu we Francji nie była zbyt ciekawa. Futbol traktowano jak grę dla bandytów, profesjonalistów i Anglików. Wybuch wojny w 1914 roku bardzo pokrzyżował prace nad ujednoliceniem zasad piłki nożnej, nad którymi pracował Rimet i reszta . W czasie wojny Jules walczył na froncie i otrzymał Croix de Guerre czyli: Francuski Krzyż Wojenny ustanowiony 8 kwietnia 1915, był wręczany wojskowym za odwagę, zwłaszcza żołnierzom wyróżnionym wrozkazach jako odznaczającym się. Od początku przyznawany był również całym wyróżniającym się w walce jednostkom wojskowym. Kawalerowie Medalu Wojskowego oraz Legii Honorowej automatycznie otrzymywali Krzyż Wojenny. Paradoksem było jednak to, że sama wojna pokazała, iż piłka nożna stała się już grą światową znaną w wielu krajach. Przykładem tego może być gra żołnierzy brytyjskich oraz niemieckich na ziemi niczyjej w czasie Bożego Narodzenia w 1914 roku. Po wojnie, w 1919 r., M. Rimet został pierwszym prezydentem Francuskiej Federacji Piłki Nożnej (FFF), a dwa lata później stanął na czele FIFA...

Ten wielobarwny zestaw został wydany przez Węgry 07.06.1966 o nominałach 20f, 30f, 60f, 1FT, 1.40Ft, 1.70Ft, 2R, 2.50Ft & 3 1 Ft i nakładzie 490 tysięcy zestawów. Zaprojektowany przez Józsefa Vertel, upamiętnia 1966 Pucharu Świata w Anglii. Perforacja 12,25 x 12.

This multicolored set was issued by Hungary on 06/07/1966 with face values of 20f, 30f, 60f, 1Ft, 1.40Ft, 1.70Ft, 2Ft, 2.50Ft & 3+1Ft and a print run of 490,000 sets.  The issue, designed by Jozsef Vertel, commemorates the 1966 World Cup in England.  It was printed using Photogravure with a perforation of 12.25 X 12.

W 1928 roku FIFA, pod przewodnictwem Rimeta poszła do przodu z planami na
"Mistrzostw Świata", które odbyły się w Urugwaju ze względu na profesjonalny charakter gry w Ameryce Południowej, a po części ze względu na to, że urugwajski Football Association miał zapłacić wszystkie koszty związane podróżą. Rimet wypłynął do Urugwaju na mundial na parowcu SS Conte Verdewraz z drużynami europejskimi. Jednak decyzja Rimet dotycząca organizacji pierwszych mistrzostw świata w Urugwaju doprowadziła do krytyki, drużyny europejskie bowiem musiały sobie radzić bez swoich zawodników przez okres 3 miesięcy w czasie trwania mundialu. Wszystko było spowodowane dość dużą odległością, którą którą trzeba było przebyć. Zatem jeśli chodzi o drużyny europejski wystąpiły tylko : Francja, Belgia, Rumunia i Jugosławia. W czasie mundialu w 1934 we Włoszech Rimet został oskarżony o to, że sprzyja faszystom przymykając oko na poczynania Benito Mussoliniego. Mussolini wykorzystał mundial do celów politycznych, propagując w ten sposób swoją ideologię. Po drugiej wojnie światowej brytyjski związek piłki nożnej zgodził się na wystąpienie na mundialu w 1950 roku w Brazylii. Zwycięzcom pucha wręczał sam Rimet. Puchar został wtedy zdobyty przez Urugwajczyków już po raz drugi. Wysiłki Rimeta w organizację Mistrzostw świata przyniosły mu w roku 1956 nominację do Pokojowej Nagrody Nobla. Jednak oskarżony, podejrzewany o sympatie faszystowskie ów nagrody nie otrzymał.


Rimet zmarł w Suresnes we Francji w 1956 roku, dwa dni po jego 83 urodzinach. Był uznawany za wynalazcę Pucharu Świata. Oryginalne trofeum Pucharu Świata zostało nazwane Jules Rimet Trophy na jego cześć. Trofeum skradziono tuż przed Pucharem Świata w Anglii w 1966, ale zostało odnalezione przez psa o imieniu Pickles. Brazylia wygrała turniej po raz trzeci w 1970 i otrzymała trofeum na stałe. Trofeum po raz kolejny zostało skradzione w Rio de Janeiro w 1983 roku i przetopione przez złodziei. Brazylijczycy otrzymali replikę trofeum...

wtorek, 10 grudnia 2013

Guatemala 1955 PL

Ten niebieski, zielony, fioletowy i czerwony zestaw został wydany przez Gwatemalę 01/01/1955 o nominałach 4c, 4c, 4c, 10c i 15c . Emisja upamiętnia 50. rocznicę Futbolu w Gwatemali . Drukowane przy użyciu druku wklęsłego z perforacją 13 x 13 .

This blue, green, purple & red set was issued by Guatemala on 01/01/1955 with face values of 4c, 4c, 4c, 10c & 15c.  The issue commemorates the 50th Anniversary of Guatemalan Soccer.  It was printed using Intaglio with a perforation of 13 X 13.

             
Michel :  574-578
copyright images footysphere

Przeszukując internet w poszukiwaniu ciekawych materiałów związanych z z moim hobby natknąłem się na materiały, którymi chciałem się podzielić. Istnieje bowiem pewnie blog w sieci, który podejmuje tę samą tematykę co mój . Właśnie na tym blogu uzyskałem dość istotne informacje. Zanim opisze o co chodzi chcę powiedzieć, że nie mam zamiaru na żywca kopiować materiałów tylko w miar możliwość przetłumaczyć je, dodać dodatkowe informacje i udostępnić szerszej grupie czytelników, filatelistów. Zacznę o adresu strony: www.footballphilately.com, blog jest w języku angielskim i zawiera dość sporo innych ciekawych materiałów. Ja skupię się na jednym temacie, który został tam opisany a mianowicie na tym: „Kto był pierwszym piłkarzem przedstawionym na znaczku pocztowym ?”. Chodzi tutaj przede wszystkim o piłkarza profesjonalnego nie amatora czy osobę, która jako „no name kopie piłkę”. Okazuje się, że pierwszym piłkarzem (profesjonalnym), który został zaprezentowany na znaczku, znaczkach pocztowych był... Niestety lub stety były to dwie osoby. Znaczki zostały wydane przez Gwatemalę w 1955 roku z okazji Złotego Jubileuszu Gwatemalskiego Futbolu było ich dokładnie 5 lecz tylko 4 przedstawiały konkretne osoby. Mianowicie na trzech z nich zaprezentowany był zawodnik Mario Camposeco a tylko na jednym widniał Carlos Aguirre Matheu.


50th Anniversary of Guatemalan Soccer
copyright images footysphere
Mario Salvador Camposeco López (06 sierpnia 1921 - 17 czerwca 1951) Urodzony w Quetzaltenango, rozpoczął karierę piłkarską w 1938 roku grając dla lokalnego zespołu América .Następnie dołączył do klubu Xelajú stając się jej kapitan i pomagając zespołowizostać mistrzem departamentu Quetzaltenango przez 10 kolejnych sezonów (1940/50). W czerwcu 1951 r., po towarzyskim meczu w Quetzaltenango, został zaproszony przez przyjaciela, aby przejść na pokład samolotu i polecieć nad miastem, samolotuległ awarii i rozbił się, zabijając zarówno pilota i Camposeco. Po śmierci piłkarza, klub Quetzaltenango Xelajú zmieniła nazwę na "Xelaju MC "na jego cześć. Stadion drużyny została również zmieniona na Estadio Mario Camposeco po nim.

Carlos Aguirre Matheu, który przedstawiony jest na jednym ze znaczków był bratem Jorge Aguirre. To właśnie ci bracia w czasie studiów w Wielkiej Brytanii w szkole St Georges, zobaczyli jak wygląda „piłka kopana” - zachwyceni postanowili tę dyscyplinę zakorzenić na swoim rodzimym Gwatemalskim gruncie i udało im się to... Obaj bracia występowali w reprezentacji Gwatemali.



czwartek, 5 grudnia 2013

Pierwsze znaczki / First football stamps

Michel :  285-287
Pierwszymi znaczkami związanymi z piłką nozną były znaczki wydane przez Urugwaj 29 lipca 1924 roku. znaczki te zostały wydane z okazji zdobycia przez Urugwajczyków złotego medalu podczas letniej olimpiady w Paryżu. Puchar w Paryżu był rozgrywany systemem pucharowym a ekipa Ursusów przeszła przez niego jak burza demolując rywali : 7:0 z Jugosławią,  USA 3:0, Francja 5:1. Pólfinał okazał się cieższy gdyż ekipa z ameryki południowej wygrała z Holandią tylko 2:1. Finał zaś okazał się formalnością gdyż Szwajcaria głdko uległa 3:0. Na znaczkach przedstawiona jest rzeźba Nike z Samotraki.

Nike z Samotraki
Nike z Samotraki – marmurowa rzeźba z okresu hellenistycznego z III lub II wieku p.n.e.. Postać Nike ma 2,40 m wysokości, a ze skrzydłami 3,28 m. Jej twórcą był prawdopodobnie Pytokritos z Rodos. Uważa się, że mogła być symbolem zwycięstw odniesionych przez Rodyjczyków w wojnie z Antiochem III. Prawdopodobnie znajdowała się na dziobie jakiegoś okrętu. Została odnaleziona w 1863 roku na greckiej wyspie Samotraka przez francuskiego archeologa-amatora Charlesa Champoiseau.Jest to rzeźba o dużej dozie realizmu, co podkreśla chociażby szata, która w tej rzeźbie migocze, gra; wyraźnie widać, że jest albo mokra, albo łopocze na wietrze. Wysunięta do przodu prawa noga i rozpostarte skrzydła nadają postaci harmonijność ruchu. Nike z Samotraki od 1884 można oglądać w Luwrze w Paryżu.

Ciekawostką jest, że zwycięzka drużyna Urugwaju zrobiał jako pierwsza rundę honorową w czasie, której pozdrawiali wiwatujący tłum kibiców. Tym samym zapocżatkowali nowy zwyczaj, który jest popularny aż do dnia dzisiejszego bez względu na rodzaj dyscypliny sportowej.

Turniej piłkarski w czasie olimpiady w Paryżu był największym wydarzeniem piłkarskim aż do 1982 roku gdy odbyły się MŚ w Hiszpanii. Na turnieju we Francji wystąpiły bowiem aż 22 ekipy z 4 kontynentów Europy, Afryki, Ameryki Północneji Ameryka Południowej oprócz dwóch z Azji i Australii i Oceanii. 
Reprezentacja Polski przed swoim meczem w czasie Igrzysk
Polska Reprezentacja przegrała z Wegrami 5:0 i odpadła z turnieju. Mecz zaś został rozegrany 
26 maja na stadionie Stadium Bergeyre.

Runda honorowa ekipy Urugwaju

środa, 4 grudnia 2013

World Cup - 1966 Anglia ( Sharjah )

michel: 21a-26a
Te arkusze wielokolorowe zostały wydane przez Sharjah 24.11.1966 o nominałach 0.50R, 0.50R, 0.50R & 0.50R. Zaprojektowane przez Gyula Victor Laszlo Vasarhelyi & Whiteley i drukowane przez Walsall Security Printers, upamiętniają 1966 Puchar Świata w Anglii. Drukowane przy użyciu litografii offsetowej z perforacją 13.5 x 13.5.

This multicolored souvenir sheet was issued by Sharjah on 11/24/1966 with face values of 0.50R, 0.50R, 0.50R & 0.50R. The issue, designed by Gyula Laslo Vasarhelyi & Victor Whiteley and printed by Walsall Security Printers, commemorates the World Cup in England. It was printed using Offset Lithography on Foil paper with a perforation of 13.5 X 13.5.


Greek ball player: detail from an ancient vase, 6th century bc
Chinese Tsu-Chu kick ball; about 175bc
Ball players: woodcut, 14 th century
Players blowing up a bladder engraving, 17th century.
Football match in Barnet near London, about 1750
Football match England versus Scotland in Kennington Oval, London 1879

Football match England versus Scotland in Kennington Oval, London 1879.
Football match England versus Scotland in Kennington Oval, London 1879.Szardża, Ash-Shāriqah (arab. الشارجة) – emirat w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, na Półwyspie Arabskim. Powierzchnia 2590 km². 639 298 mieszkańców (2006), trzeci pod względem wielkości. Stolica Szardża. Tereny wyżynno-nizinne, powierzchnia pustynna. Klimat zwrotnikowy kontynentalny, suchy, z temperaturą 20-40 stopni Celsjusza w ciągu roku i opadami poniżej 80-140 mm rocznie. Brak rzek stałych. Roślinność pustynna i półpustynna. Eksploatacja złóż ropy naftowej z dna Zatoki Perskiej (złoże Mubarak) oraz uprawa zbóż, palmy daktylowej i warzyw w oazach. Na wybrzeżu rybołówstwo i połów pereł.Emirat Szardża jest jedynym emiratem przestrzegającym szariatu. Wyraża się to m.in. w całkowitym zakazie sprzedaży i podawania alkoholu.

Sharjah (/ˈʃɑrdʒə/; Arabic: الشارقة‎ Aš Šāriqah) is one of the emirates of the United Arab Emirates (UAE). The emirate covers 2,600 km² (1,003 mi²) and has a population of over 800,000 (2008).[1] The emirate of Sharjah comprises the city of Sharjah (the seat of the emirate), and other minor towns and enclaves such as Kalba, Dibba Al-Hisn and Khor Fakkan.The emirate is a constitutional monarchy of the Al Qasimi dynasty. It has been ruled by Sultan bin Mohamed Al-Qasimi since 1972.