wtorek, 23 grudnia 2014

Equatorial Guinea -Gwinea Równikowa 1974


1974 World Cup in Germany


Michel: 337-345

Ten zestaw został wydany przez Gwineę Równikową 28/02/1974. Nominałay: 0.75E, 080E, 0.85E, 0.90E, 0.95E, 1E, 1.25E, 10E i 50E. Wydanie upamiętnia Puchar Świata w Niemczech. Druk: litografia offsetowa z perforacją 13 X 13.



Gwinea Równikowa, Republika Gwinei Równikowej (hiszp. Guinea Ecuatorial, República de Guinea Ecuatorial) – państwo w centralnej Afryce. W czasach kolonialnych pod nazwą Gwinea Hiszpańska. Graniczy z Kamerunem i Gabonem. Kontynentalna część państwa leży na półkuli północnej, a należąca doń wyspa Pagalu na południowej.

Poniżej zaprezentowane zostały budowle przedstawione na znaczkach 












Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej 1974


Kwalifikacje Polski do turnieju finałowego w RFN, a szczególnie mecze z Anglią, przeszły do historii polskiej piłki. W Chorzowie drużyna trenowana przez Kazimierza Górskiego pokonała Anglię 2:0. W rewanżu 17 października 1973 roku Polacy zremisowali 1:1. Gola dla Polski zdobył Jan Domarski, wykorzystując błąd obrońcy. Anglicy strzelili tylko jedną bramkę, gdyż dobrze dysponowana była obrona oraz skutecznie bronił Jan Tomaszewski. Po tym meczu gazety pisały: "Tomaszewski zatrzymał Anglię".

X Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej odbyły się w dniach 13 czerwca – 7 lipca 1974 roku, w RFN i Berlinie Zachodnim. Pierwsze miejsce zajęła reprezentacja RFN, drugie Holandia, trzecie Polska a na czwartym miejscu uplasowali się obrońcy trofeum z Meksyku z roku 1970 piłkarze Brazylii. W kwalifikacjach uczestniczyło 99 drużyn. Po 36 latach przerwy do turnieju finałowego awansowała Polska, która wyeliminowała Anglię i Walię. Podobnie jak w Anglii i Meksyku, spotkanie inaugurujące turniej (Brazylia - Jugosławia) zakończyło się bezbramkowo. Tę fatalną tradycję udało się przerwać 1982 roku.

Gra w turnieju po raz pierwszy toczyła się o Puchar Świata, gdyż Puchar Rimeta otrzymała Brazylia za trzykrotne wygranie Mistrzostw Świata. Szesnaście drużyn z 96 które zakwalifikowały się do turnieju finałowego zostały podzielone na cztery grupy. Awans z każdej grupy wywalczały dwie najlepsze drużyny. W drugiej rundzie osiem drużyn zostało rozdzielonych na dwie grupy. Zwycięzcy grup z rundy drugiej grali w finale, natomiast drużyny z drugich miejsc grały mecz o trzecie miejsce.


PRZEGRANI NIEPOKONANI
Szkocja jako pierwsza w historii nie przegrała na mundialu i nie zdobyła mistrzostwa. Mało tego: zwycięstwo i dwa remisy nie pozwoliły jej nawet wyjść z grupy.

NUMER 14
Od tego turnieju piłkarski świat kojarzy go z Johanem Cruyffem. Podczas mistrzostw w RFN gra Holandii oczarowała wszystkich. W 6 spotkaniach w drodze do finału (z Urugwajem, Szwecją, Bułgarią, Argentyną, NRD i Brazylią) Holendrzy strzelili 14 goli, tracąc jednego. Król futbolu Pele przepowiadał finał Polska - Holandia jako „zwycięstwo pięknego i skutecznego futbolu nad solidną szarością piłki RFN".

Johann Cruyff, 1974

BIAŁO-CZERWONI
Polacy okazali się prawdziwą rewelacją turnieju. Najpierw po cudownych 3:2 z Argentyną, 7:0 z Haiti, 2:1 z Włochami (gole Szarmacha i Deyny są jednymi z najefektowniejszych w historii reprezentacji) wyszli z grupy na pierwszym miejscu. W drugiej fazie zwycięstwa nad Szwecją (1:0) i Jugosławią (2:1) dały miejsce w czwórce najlepszych zespołów świata. Drużyna Kazimierza Górskiego zachwycała cały świat.

Reprezentacja Polski 1974

MECZ NA WODZIE
Pod tym określeniem do historii przeszło spotkanie pomiędzy Polską a RFN. Przed meczem nad stadionem we Frankfurcie nad Menem przeszła ulewa. Boiska mimo starań organizatorów nie udało się osuszyć. Sędzia Erich Linemayr z Austrii podjął jednak kontrowersyjną decyzję, iż murawa nadaje się do gry. Miało to duży wpływ na przebieg spotkania. Jedyną bramkę meczu zdobył Gerd Müller w 76. minucie. Wcześniej w 53. minucie Jan Tomaszewski obronił rzut karny Uli Hoenessa (druga taka interwencja podczas turnieju - wcześniej obronił jedenastkę Szweda Tappera).


Mecz na wodzie

DOPING
Ernst Jean-Joseph był pierwszym piłkarzem, którego wykluczono z mistrzostw za stosowanie dopingu (w jego ślady pójdą jeszcze Szkot Willie Johnston - 1978 i Argentyńczyk Diego Maradona - 1994). Haitańczyk wpadł po meczu z Włochami, ale zanim ogłoszono jego nazwisko, niemieckie gazety sugerowały, że dopingowiczem może być reprezentant Polski Antoni Szymanowski.

Ernst Jean-Joseph

REKORDZISTA WSZECH CZASÓW
w Niemczech był siódmym z rzędu mundialem, na którym w ekipie Brazylii znalazł się masażysta Americo Edu.

NAJLEPSI STRZELCY: 7 - Lato (POL); 5 - Neeskens (NED), Szarmach (POL); 4 - Müller (FRG), Rep (NED), Edström (SWE); 3 - Houseman (ARG), Rivelino (BRA), Breitner ( FRG), Cruyff (NED), Bajević (YUG), Deyna (POL)

Grzegorz Lato król strzelców 1974


JEDENASTKA TURNIEJU: 
Tomaszewski (POL) - Suurbier (NED), Haan (NED), Beckenbauer (FRG), Breitner (FRG) - Jansen (NED), Deyna (POL), Neeskens (NED) - Lato (POL), Cruyff (NED), Gadocha (POL)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz